Klub absolventov
Fakulty Manažmentu
Prešovskej univerzity v Prešove


Cestovateľská prednáška Mgr. Branislava Švorca, PhD. o Thajskom kráľovstve


Pri príležitosti 20. výročia vysokoškolskej prípravy manažérov pre cestovný ruch v Prešove sa na pôde Prešovskej univerzity v Prešove konala dňa 4.11.2014 prednáška Mgr. Branislava Švorca, PhD., na tému Thajské kráľovstvo – krajina kontrastov.
Mgr. Branislav Švorc, PhD. (získal titul Mgr. na FHPV PU a titul PhD. na FM PU v Prešove) pôsobí od roku 2006 do súčasnosti ako prokurista vo vydavateľstve UNIVERSUM, spol. s r. o. v Prešove a ako asistent riaditeľa v rovnomernom vydavateľstve. Je šéfredaktorom medzinárodného vedeckého časopisu Mladá veda a od roku 2011 je aj cestovným poradcom a sprievodcom v cestovnom ruchu (viď www.discover-slovakia.eu). Cestovanie patrí medzi jeho záľuby a v posledných rokoch navštívil niekoľko exotických destinácií, napr. Singapur, či v roku 2014 Thajsko. A práve o Thajsku si pre študentov Fakulty manažmentu – v bakalárskom študijnom programe Turizmus, hotelierstvo a kúpeľníctvo pripravil prednášku, spojenú s prezentáciou vlastných fotografií, na ktorých dominovali nielen piesočnaté pláže s kokosovými palmami v teplom monzúnovom podnebí, množstvo kultúrno-historických pamiatok, ale aj odlišná kultúra miestnych obyvateľov, gastronómia i bežný, každodenný život. Tento región bol turistami donedávna zaznávaný, no v súčasnosti patrí Thajsko medzi najnavštevovanejšie turistické destinácie na svete.
Thajsko leží v makroregióne Juhovýchodná Ázia. Tento makroregión zaberá štáty na polostrove Zadná India a na priľahlých ostrovoch (Malajský polostrov, Veľké a Malé Sundy a Filipíny).  Patria tu Myanmar (Mjanmarsko, pôv. Barma), Thajsko, Laos, Kambodža, Vietnam, Malajsia, Singapur, Brunej, Indonézia a Filipíny. Thajsko (s počtom obyvateľov 67,8 mil. v roku 2014 s  rozlohou 513 tis km2 (49. najväčší štát) je kráľovstvom (v minulosti známe pod názvom Siam). Thajsko nebolo nikdy kolonizované, no kultúrnym a politickým vplyvom iných krajín neuniklo. Podnebie v Thajsku je tropické monzúnové. Najviac zrážok tu spadne v období od mája do septembra (letný monzún). Jej východnú hranicu s Laosom tvorí rieka Mekong. Thajsko je prevažne poľnohospodárskou krajinou, poľnohospodárstvo zamestnáva stále 50 % práceschopného obyvateľstva, patrí k najväčším vývozcom ryže a manioku na svete. Aj keď ceny týchto komodít na svetových trhoch klesajú, ročné hospodárske prírastky svedčia o dynamickom rozvoji krajiny. K tomu v nemalej miere prispieva aj rozvoj cestovného ruchu. Thajsko navštevujú hlavne Európania, najviac Nemci, Škandinávci, i Austrálčania, Američania a Japonci. Najviac návštevníkov prichádza do hlavného mesta BangkokKráľovským palácom sviac ako 300 budhistickými chrámami. Práve cirkevné a kultúrno-historické stavby sú najväčším lákadlom pre cudzincov. Okrem nich Thajsko ponúka prímorské strediská s nádhernými plážami.  K najznámejším patria Pattaya v Thajskom zálive (okrem pláží aj krokodília farma, slonie dedinky a i.) alebo Phuketnajnavštevovanejšia prímorská destinácia v Thajsku (okrem pláže aj Ocánografické múzeum, skanzen s prehliadkou thajského tanca, motýlia záhrada a i.). Pobrežie Indického oceánu bolo v roku 2004 zničené prílivovou vlnou tsunami, zahynulo tu viac ako 5 tis. ľudí. Atraktívna je však oblasť Zlatého trojuholníka s rozlohou 195 tis. km2 v mieste, kde hraničia s Thajskom Laos a Mjanmarsko. Táto oblasť sa oddávna spája s obchodom s ópiom a heroínom (odtiaľ tento názov „Zlatý trojuholník“).  No okrem tejto drogovej histórie tu turistov lákajú krásne prírodné scenérie, historické mestá i domorodé kmene so svojim spôsobom života. Ďalším obľúbeným miestom je Sukhothay, zrúcaniny bývalého hlavného mesta, upravené do historického parku plného lotosových jazierok. Je v zozname UNESCO, ako aj Ayutthaya (bývalé hlavné mesto Siamského kráľovstva) i ďalšie tri lokality. Motívom niektorých turistov prichádzajúcich do tejto krajiny je tzv. sexuálny turizmus. Prostitúcia tu nie je oficiálne povolená, ale nikto ju nepostihuje, no ani neodsudzuje. Na vzostupe je aj medicínsky turizmus; v roku 2011 Thajsko navštívilo 19 mil. turistov, s odhadovaným počtom pol milióna tých, ktorí cestovali špeciálne kvôli lekárskemu ošetreniu.


Zdroj: Na pulze 2015

RNDr. Jana Mitríková, PhD.